Diyarbakır’daki STK’lar tekbirli saldırı için “Endişeliyiz, bu olaylar münferit değil” dedi, HÜDA PAR’dan yanıt geldi

Diyarbakır’da bazı işletmelerin çeşitli şubelerine bir grubun gerçekleştirdiği saldırı, kentteki sivil toplum kuruluşlarının tepkilerine neden oldu. Olayla ilişkilendirilen Hüda-Par’dan ise, “Partimizin adını bu olaya karıştırmak isteyenler kötü ve art niyetlidir” açıklaması yapıldı.

Diyarbakır Kayapınar’da dünStarbucks şubesi ile Sur’da Burger King şubesine giren bir grup tekbir getirip, “Cenk, cihat, şehadet” sloganı attı. İsrail aleyhine de slogan atan grup iş yerlerine maddi hasar verdi. Grup ayrıca bazı çalışan ve müşterileri darp etti.

 

‘Yetkililerden de gerekli önlemleri almalarını bekliyoruz’

Böylesi saldırıların gerçeklememesi için yetkililerin önlem almaları çağrısının yapıldığı Diyarbakır Barosu’nun açıklaması şöyle:

“Son günlerde kentimizde bir kısım özel işletmelere İsrail’i protesto gösterileri kapsamında bazı gruplar tarafından girildiğine ve işyerlerinde bulunan insanların büyük bir korku ve endişeyle işyerlerinden kaçmak zorunda kaldıklarına dair görüntüler kamuoyuna yansımıştır. Diyarbakır Barosu yıllardır ifade özgürlüğünü savunmakta ve bu hakka yönelik her türlü müdahaleye karşı mücadele etmektedir. Toplantı ve gösteri hakkı kapsamında herkesin önceden izin almaksızın barışçıl toplanma ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına saygı duymakla birlikte, bu hakkın iş yerlerine girilerek burada bulunan insanlar üzerinde korku ve paniğe sebebiyet verecek şekilde kullanılmasını asla kabul etmiyoruz. Diyarbakır Barosu olarak bu ve benzeri eylemlere karşı olduğumuzu bir kez daha belirtiyor; şiddet içerecek olayların meydana gelmemesi, yaygınlaşmasının önlenmesi ve yaşanabilecek her türlü olumsuz durumun önüne geçilmesi için öncelikle herkesi sağduyulu davranmaya davet ediyor, yetkililerden de gerekli önlemleri almalarını bekliyoruz.”

‘Vandallık derecesindeki bu girişimleri kabul etmiyoruz

Aralarında Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Doğu Güneydoğu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu ile çok sayıda iş kuruluşunun yer aldığı Diyarbakır İş Konseyi ise, “Kentimizin barış ve huzur ortamını zedelemeye çalışanlara tahammül etmeyeceğiz” başlıklı yazılı açıklama yayıml ve şöyle dedi:

“Din veya inanç kavramı coğrafyamız insanı için derin bir anlam ve değer taşırken, bu inançları baltalamaya, İslam dininde yeri olmayan eylemlerde bulunmaya insanların inançlarını karartmaya kimsenin, kimselerin hakkı yoktur. Din adına veya İsrail protesto adı altında siyasi sâiklere aracılık eden bu tip eylemlerin, kentimiz üzerinde toplumsal baskı aracı olarak kullanılması kabul edilebilir bir durumun ötesinde geçmiştir. Vandallık derecesindeki bu girişimleri kabul etmiyor, kolluk kuvvetlerini görevlerini yapmaya davet ederken, tacir ve esnaflarımızın işyerleri adeta basılarak korku ve panik havası yaratmaya çalışanları önce Allah’a sonra toplum vicdanına havale ediyoruz. Hoşgörü ve saygının yeşerdiği 12 bin yıllık tarihi geçmişi kuraklaştırmaya hiç kimsenin hakkı yoktur.”

“Endişeliyiz, münferit değiş”

DTSO Meclisi, DTSO İş Kadınları Meclisi ve Diyarbakır İş Konseyi de “Kentimizin barış ve huzur ortamını zedelemeye çalışanlara tahammül etmeyeceğiz” dedi.

Diyarbakır İş Konseyi’nin açıklamasında, “Din veya inanç kavramı coğrafyamız insanı için derin bir anlam ve değer taşırken, bu inançları baltalamaya, İslam dininde yeri olmayan eylemlerde bulunmaya insanların inançlarını karartmaya kimsenin/kimselerin hakkı yoktur. Din adına veya İsrail’i protesto adı altında siyasi sâiklere aracılık eden bu tip eylemlerin, kentimiz üzerinde toplumsal baskı aracı olarak kullanılması kabul edilebilir bir durumun ötesine geçmiştir. Vandallık derecesindeki bu girişimleri kabul etmiyor, kolluk kuvvetlerini görevlerini yapmaya davet ederken, tacir ve esnaflarımızın işyerleri adeta basılarak korku ve panik havası yaratmaya çalışanları önce Allah’a sonra toplum vicdanına havale ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

DTSO İş Kadınları Meclisi ise Sur ilçesindeki Burger King’i üyeleri Ayşegül Damlar Kaya’nın işlettiğini belirterek, “Bu tür saldırılar, kentimizin ekonomik yapısını derinden sarsmakta ve toplumumuzun huzur ve güvenliğini tehdit etmektedir. İşletme içerisindeki çalışanların da maruz kaldığı bu saldırılar, hiçbir amaca hizmet etmemektedir. Kayapınar ilçesindeki Starbucks şubesine de yapılan benzer saldırı, bu şiddet olaylarının münferit olmadığını göstermektedir” denildi.

“Saldırganlar en kısa sürede tespit edilsin”

Diyarbakır’ın ekonomik büyümesi açısından büyük önem taşıyan kadın girişimcilerini desteklemek ve onlarla dayanışma içinde olmak, İş Kadınları Meclisi’nin en temel amaçlarından olduğuna değinilen açıklamada, “Ayşegül Damlar Kaya, kurduğu işletme ile bölgede birçok kişiye iş fırsatları sunarak ve yerel ekonominin güçlenmesine önemli katkılar sağlayarak topluma değer katan bir iş kadınıdır. Bu saldırı, kadın girişimciliğinin ve emeğinin görünür olması için verdiğimiz mücadeleye yönelik boş bir provokasyondur. Diyarbakır’daki iş insanları ve kadın girişimcilerimizin çalışma motivasyonuna yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Kentimizdeki huzur ve güven ortamının korunması için yetkilileri daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Saldırıyı gerçekleştirenlerin en kısa sürede tespit edilerek gerekli işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz. Önlenebilir bu tür saldırıların bir daha yaşanmamasını ümit ediyoruz” denildi.

İş Kadınları Meclisi açıklamasında, Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül Damlar Kaya’nın yanında olduklarını ifade ederek, gerçekleşen saldırının sonuçlarının takipçisi olacaklarını belirtti.

HÜDA-PAR: Bu olayla hiçbir ilişkimiz yoktur

Çeşitli sosyal medya hesaplarında ile bazı basın ve yayın organlarında işletmelere yapılan saldıyla ilişkilendirilen Hür Dava Partisi’nden de (HÜDA-PAR) açıklama yapıldı. Hüda-Par Diyarbakır İl Başkanlığı’nın sosyal medya hesabında yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“Dün gece Diyarbakır Starbucks şubesinde yaşanan hadisede HÜDA PAR’ın adını zikredenler ve partimizin adını bu olaya karıştırmak isteyenler kötü ve art niyetlidir. Bu olayla hiçbir ilişkimiz yoktur.”


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir